• Home
 • בניית הסכמות

בניית הסכמות

למה צריך לבנות הסכמות?

מועצת הנגב לקחה על עצמה לפעול לקידום נושאים אזרחיים מגוונים המשפיעים על כלל תושבי האזור. בכדי שהמועצה תוכל לפעול לקידום סוגיות אזוריות עליה לפעול לגיבוש סדר יום המוסכם על המנהיגות מקומית ובעלי העניין בקרב קהילות השונות והמגזרים השונים בנגב. תהליך עיצוב וגיבוש המדיניות בהסכמה מכונה תהליך בניית הסכמה. כעקרון מנחה, בוחרת המועצה לפעול בתחומים בהם ישנו פוטנציאל גבוה ליצירת הסכמות.

מה הפעילות שהמועצה עושה בכדי לגבש הסכמות?

במסגרת פעילות בניית הסכמות יוזמת המועצה מגוון של כלים שנועדו לסייע בעיצוב הסכמה סביב נושאים שמוצעים על ידי חברי המועצה, שותפים ומאושרים על ידי הנהלת המועצה (הועד המנהל). בין היתר, פעולת מועצת הנגב להקמתן של ועדות רב מגזריות, מקיימת מפגשי ציבור, מפגשים משותפים של בעלי עניין, מקיימת ימי חשיבה ולמידה (ThinkTankNegev), וכן חותרת לגיבוש ניירות עמדה מוסכמים בנושאים אזוריים הקשורים לעתיד האזור. ברגע שעמדה מאומצת על ידי המועצה, צוותי משימה ייעודיים של המועצה פועלים בדרכים שונות לקדם את העמדות שגובשו אל מול מקבלי החלטות, נציגי משרדי ממשלה, ציבור תושבי האזור וכן אל מול גורמי תקשורת ארציים ואזוריים.

איך מחליטים לגבי הנושאים שיש לגבש הסכמות לגביהם?

כל נושא שלגביו יש צורך ליצור הסכמה משתייך לאחת הקטגוריות הבאות:

נושאים שקל להגיע עליהם להסכמה, אלו סוגיות שקל להגיע בהן לקונצנזוס, שברור ששיתוף פעולה של כלל השחקנים יביא לתועלת רבה לכולם. כמו שירותי בריאות, תעסוקה ועוד.

נושאים שקשה להגיע בהן להסכמה, אלו סוגיות דו קוטביות המתחלקות ל"בעד מול נגד". בסוגיות כאלו קשה להגיע להסכמה על דרך פתרון לבעיה מכיוון שלרוב לא מתקיים שיח בין שני הצדדים.

נושאים שמורכב להגיע להסכמה לגביהן, אלו סוגיות מרובות שחקנים כאשר נראה שישנן דרכים שונות לפתור את הבעיה ובעלי אינטרס רבים, בסוגיות אלו חשוב להניח תשתיות ראשוניות של הסכמה על עקרונות מנחים שיסייעו ליצירת הסכמה בהמשך.

תהליכי בניית הסכמות אותם מנהלת המועצה נבנים בהתאמה למורכבות הסוגיה כאשר ישנן כמה כללים מנחים לעבודתנו:

 • זיהוי ורתימת בעלי העניין ואנשי מפתח להשתתפות בתהליך
 • בניית שותפות תלת מגזרית בכל תהליך, קשב למכלול הפרספקטיבות
 • שמירה על תהליכים קצרים (4-6 מפגשים) המבוססים על חילוץ ידע ולמידה מהשותפים
 • דגש רב על תוצר מנוסח בשפת מדיניות, עיצוב נייר עמדה מוסכם הכולל שורת המלצות אופרטיביות
 • בדיקת ישימות והיתכנות פוליטית של ההמלצות מתוך שאיפה לקדם את אימוצן ע"י גורמי ממשל

באילו נושאים פעלה המועצה לגיבוש הסכמות?

עד כה פעלנו לעיצוב מדיניות מוסכמת בסוגיות חיזוק שרותי בריאות, דיור, הקמת נמל תעופה משלים בנגב, חברה בדואית בנגב. כמו כן סיימנו תהליכים בנושא קליטת עליה וחינוך אשר בימים אלו מובאים לחתימתם של ראשי הרשויות והמייסדים בנגב.

ניירות עמדה:

– נייר עמדה – דיור ומגורים בדרום – עובדות ופתרונות

– נייר עמדה – האוכלוסייה הבדואית בדרום – עובדות ופתרונות

– נייר עמדה – מצב הבריאות בדרום – עובדות ופתרונות

2 מחשבות על “בניית הסכמות

 1. שלום
  אשמח להצטרף לפעילות ועדה לעידוד עסקים מקומיים קטנים ובינוניים

  בברכה
  הלמן יצחק
  מנכ"ל עמותה "באר-שבה הירוקה"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *