דוח המעקב אחר תוכניות ממשלתיות לפיתוח הנגב 2017 

פיתוח הנגב עומד במרכז העשייה הממשלתית מזה שנים רבות. מתוך הבנה כי יישום החלטות שלה הנוגעות לנגב הוא אינטרס ציבורי חשוב, החלטנו לעקוב במשך שנתיים אחר יישומן של 4 החלטות מרכזיות שהתקבלו בין השנים 2013 – 2014. הדו"ח הוא פרי עבודה משותפת של מועצת הנגב והמרכז להעצמת האזרח, והוא נכתב כחלק מפרויקט "המוניטור", המבצע מעקב ובקרה אזרחית לתהליכי יישום מדיניות מצד הממשל.

רוצים לנבור בדוח בקלות? הכנו לכם אתר ייעודי קל להתמצאות!

לאתר הייעודי של הדוח לחצו כאן 

ההחלטות שבמעקב
• 546 — אימוץ המלצות הצוות הבין־משרדי לעדכון התוכנית הלאומית לפיתוח הנגב לאור יישום המהלך להעתקת
מחנות צה"ל לנגב, מיום 14.7.2013 .
• 1846 — תוכנית לחיזוק החוסן האזרחי בשדרות וביישובי עוטף רצועת עזה לשנים 2015 – 2016 , מיום 10.7.2014 .
• 1897 — צעדים לחיזוק העורף כתוצאה מהצרכים הנובעים ממבצע "צוק איתן", מיום 24.7.2014 .
• 2025 — תוכנית רב־שנתית לפיתוח הדרום, מיום 23.9.2014

לעיון במסקנות הדוח המלא: לחצו כאן לדוח המלא 

במהלך קדנציה ממוצעת של ממשלה בישראל מתקבלות כ-5000 החלטות ממשלה ומתוכן, מוערך כי 1000 החלטות הן ביצועיות (בעלות תקציב או פעולות מוגדרות הנדרשות על ידי הממשלה). יחד עם זאת, רבות מן ההחלטות המתקבלות לא מגיעות לידי ביצוע וברובן המכריע של ההחלטות חסרים מנגנוני פיקוח ומעקב אשר תפקידם להבטיח את ביצוע ההחלטות.

המחסור בדיווח מדויק לגבי אחוזי היישום של החלטות ממשלה, אינו מאפשר לדעת בוודאות את אחוזי היישום של ההחלטות, אך מדוחות שונים עולה כי כ-68% אחוזים מכלל ההחלטות מיושמות ומקובל להניח כי אחוז ההחלטות המיושמות הנוגעות לנגב אף נמוך מכך. הדוגמא הטובה ביותר לכך היא ההחלטה לאמץ את התכנית האסטרטגית לפיתוח הנגב אשר התקבלה בשנת 2005. החלטה זו אשר כללה השקעה של כ-17 מיליארד ₪, היוותה נקודת מפנה בנכונותה של המדינה להשקיע מאמצים מיוחדים בפיתוח האזור. כשנה מרגע קבלת ההחלטה פרצה מלחמת לבנון השנייה ורובה הגדול של התכנית נגנז.     

כיום מקודמות על ידי הממשלה מספר החלטות משמעותיות ופעילות מועצת הנגב אשר עקרה מעקב וניטור עבודת משרדי הממשלה השונים, נועדה להבטיח כי החלטות אשר התקבלו תיושמנה בצורה הטובה ביותר.

פרויקט המוניטור במועצת הנגב פועל בסיוע ובשותפות עם המרכז הישראלי להעצמת האזרח:

 מומלץ גם להירשם ל- EzGove האפליקציה שעושה לכם סדר בהחלטות- מבית המרכז הישראלי להעצמת האזרח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *